Nema blagdana bez bakalara, barem se ja takvih blagdana ne sjećam. Čak i u vremenima kada se podozrivo gledalo na ove običaje, pa su mnogi kao siroti Roka jeli teleće šnicele, mučili smo se „mirisom“ bakalara, koji se namače na balkonu. I tako svake godine na Badnjak i Uskrs mi obiteljski spremamo blagdanski bakalar.
Osim vremena i bakalar je bio drugačiji. Moj dida Mate bi vam rekao bolji, a moj tata jeftiniji. Ne znam ništa o tome. Iskreno osim spomenutog mirisa ne sjećam se mngo toga iz djetinstva a da je vezano uz nabavku bakalara. Samo znam da danas bakalara ima svugddje. Ima ga u različitim veličinama (klasama) i cijenama. Dostupan je u svim trgovinama pa ne moramo u nabavku u Italiju. A novo vakumirano pakiranje u vrećici za namakanje sa zatvaračem je jedna od boljih inovacija u kuhinji zadnjih 10 godina. Čišća i lakša priprema bakalara bez neugodnih mirisa.
Kod mene doma se bakalar jede na najmanje 3 načina:
- blagdanski bakalar tj. jušni bakalar dide Mate
- tatin zapečeni bakalar na mlijeku i
- bakalar na bijelo dide Ive.
Moje dijete po raguu ocjenjuje restorane a ja balgdane po broju bakalara koje uspijem užicati. Ove godine računam na 3 a ufam se da će ih biti još bar par bakalara.
Sve obiteljske tajne nabavke bakalara
Bakalar je na naše je obale stigao skupa s Mlečanima i nekad bio sirotinjska hrana. Danas mu je cijena narasla do u nebesa pa ćete za dobar bakalar morati izdvojiti i do 300 kuna. Kod nas vrijedi nepisano pravilo da se na bakalaru ne štedi. Zato kada idete u nabavku bakalara neka bude dovoljno velik, lijepe boje i cijeli (bez glave).
Stručnjaci kažu da bakalar ne smije biti kraći od 60 cm, ravan i plosnat. Moj dida bi nato dodao da mora imati jak miris i rep nalik metli.
Kada kupujete bakalar kupite atlantski bakalar, koji u naše trgovina dolazi kao norveški ili arktički bakalar. Prepoznat ćete ga po latinskom nazivu: Gadus morhua na deklaracijama. To je jedini pravi bakalar. Sve drugo su ribe, ne i bakalar, te ne bi trebali koštati koliko košta bakalar.
Mi kupujemo osušeni i vakumirani bakalar koji dolazi u vrećici za namakanje. Ovako spremljen bakalar možete kupiti i dosta ranije te spremiti za blagdane, samo pazite na godinu ulova bakalara. OK je planirati i uštedjeti ali ne želite kupiti staru robu.
Nemojte se iznenaditi ako vam bakalar previše naraste tijekom namakanja i ne brinite. Tata kaže da kad već pripremate bakalar (namačete, kuhate i čistite) možete pripremiti viška bakalara i zamrznuti ga. Jedino što morate voditi računa je da skuhani i dobro očišćeni bakalar zamrznete u tekućini (juhi) preostaloj od kuhanja. Kada se poželite bakalara samo ga izvadite iz zamrzivača, odmrznite i spremajte kako biste inače.
Blagdanski bakalar na brudet
Iako je tatin baklar jedan i jedni, odlučila sam se podijeliti klasični recept za jušni bakalar na brudet (ili brujet). Jer taj je meni najdraži. Da ga se završiti s vinom na bijelo ili s rajčicama na crveno. Prvi jedemo za Božić a drugi volimo jesti za Uskrs.
Što se bakalara tiče znam da ima ljudi koji ga ne vole a o ukusima se ne raspravlja zar ne… iako ne mogu ne čuditi im se. Najbolje kod bakalara nije okus već to što se svaku godinu svi okupimo oko stola ma gdje inače bili. Ne sjećam se niti jednog Božića bez bakalara i vjerojatno je to razlog zašto baš toliko volim bakalar.