Bruschetta je domišljat, jednostavan i ukusan zalogaj. Velika je vjerojatnost da će vam ih, u nekom formatu, kao predjelo ponuditi čak i u najboljim restoranima. I ne, nije riječ o suvremenoj gastronomskoj izmišljotini, jer su bruschette dio talijanske tradicije još od 15 stoljeća, a korijene vuku još iz doba Antike, točnije Rima.
U osnovi bruschetta je prepečeni komad kruha na koji se utrlja češnjak, poprska par kapi maslinovog ulja i doda malo soli. Izvorno jelo je nastalo iz potrebe da se stari kruh ne baci i izvrstan je način kako potrošiti i druge ostatke iz frižidera, osobito nareska. A na prepečeni kruh ide ama baš sve: rajčice, povrće, voće, sir, salama, šunka i sl. Samo nebo je granica.
Bruschetta ili crostini – razlike
Razlika između bruschetta i crostina je u intenzitetu prepečenosti i vrsti kruha koji se koristi. Kruh za bruschettu je uvijek intenzivnije prepečen od onog za crostine. Crostini se rade manjih štruca bijelog kruha poput baguetta, a bruschette od bilo kojeg drugog, ne nužno bijelog, kruha. Zato se zbog veličine prilikom posluživanja služi jedna bruschetta i više crostinija.
I kako ono kažu: „Nema pite od g….“ tj. nema dobrog jela bez dobrih sastojaka, a u slučaju bruschette i crostina to su kruh i nadasve maslinovo ulje. Kruh možda jeste stari, ali to ne znači da ne mora biti dobar.
Kruh za bruschettu
Ovo su vrste kruha koje su se barem meni pokazale kao najbolje za bruschette:
- Domaći kruh iz kalupa
- Talijanski bijeli pagnotta kruh
- Ciabatta (jolitiga šlapa)
- Francuski baguette
- Kruh od kiselog tijesta
Mi doma volimo mekše kompaktne vrste kruha (poput kruha iz kalupa na slici) koji popečeni fino upijaju maslinovo ulje i drže se dobro nakon što se nadjenu, čak i vlažnim sastojcima poput šalše ili svježih rajčica.
Kruh od kiselog tijesta ćete vidjeti na većini fotografija bruschetta iz restorana (poput ove dolje) ali ja mu nisam ljubitelj. Tvrd je i što je stariji to je sve tvrđi osobito kora. Nije dovoljno kompaktan, prepun rupa je i ne „drži“ dobro nadjev.

Bogat izbor nadjeva
Bruschetta i crostini su bijelo platno na kojem domišljatost kuhara može stvoriti prava mala remek djela.
Najpopularnija i vjerojatno nepoznatija bruschetta je ona nadjevena rajčicom i sirom. Najčešće je riječ o svježoj rajčici narezanoj na fine kockice. Mi doma volimo pečenu ili kuhanu rajčicu u obliku domaće šalše, koju dodatno obogatimo mozarella sirom i svježim bosiljkom. Prava mala čarolija.
Evo nekih od nadjeva i kombinacija koje možete probati već danas – sastojci su poredani redom kako idu na kruh od dolje prema gore:
- Svježa rajčica, mozzarella, bosiljak
- Domaći pesto genovese i pečena rajčica
- Šalša, mozzarella, parmezan
- Šalša i omlet sa sirom
- Ricotta sir, sol, papar i maslinovo ulje
- Rajčica, ricotta sir, sol, papar i maslinovo ulje
- Domaći pesto genovese i mortadela s maslinama
- Mortadela, fileti slanih srdela, crne masline narezane na ploškice
- Kuhana cikla, ricotta sir i redukcija aceta (poprskati)
- Maslac, dimljeni losos, kapari i list komorača
- Pršut, dinja i aceto balsamico (poprskati)
- Kulen, pečena paprika i vrhnje
- Dalmatinska blitva i frigani oslić
- Kozji sir, smokve i pekan orasi
- Ricotta sir i pečene marelice (s medom)
- Ricotta sir i svježe trešnje
Moja omiljena kombinacija je kozji sir sa smokvama i pekan orasima, koja odlično funkcionira s pekmezom, ali i sa svježim smokvama.
Ne bacajte hranu. Planirajte obroke i budite maštoviti.