Znam da treba zahladiti, i znam da je to dobro, jer tko voli komarce i ostale napasnike. Ali svejedno ne mogu ne žaliti za toplinom, čak i južinom. Valjda je istina što kažu da te mjesto, gdje odrasteš, definira možda čak i deformira. Neki cijeli život od toga bježe, dok ga drugi opsjednuto cijeli život traže. Ja padam negdje u sredinu: uspješan bjegunac s čestim recidivima, koji me vesele. Možda je u tome tajna: znati što želiš, što ti fali i time se utješiti s vremena na vrijeme. Što bolje tješi od juhe. Ova juha od pečene buče je raskošna, gusta i mirisna juhe, koju ćete spremiti za tren oka. Toliko je dobra da sam je “prodala” doma u Dalmaciji bez puno problema.
Juha od pečene buče – sastojci
Kad je buča u pitanju manje je više. Oko savršenstva ne treba puno prtljati, samo mu treba dati priliku da dođe do izražaja. Pečenje je upravo to što buči pomaže da se savršeno izrazi.
- Buča, tikva, bundeva – na tržnici možete kupiti cijelu buču u komadu neočišćenu ili očišćenu te izrezanu na pola ili narezanu na veće kockice. Veličina komada koji se peku nema utjecaja na juhu ali ima na duljinu pečenja i čuvanja buče. Manji komadi buče se peku kraće, a buča dulje ostaje svježa ako je neočišćena i u komadu.
- Juha ili voda – ako nemate temeljca (povrtnog) i voda će dobro doći.
- Grčki jogurt – ako ne volite jogurt možete upotrijebiti i vrhnje, što god volite više.
- Začini – sol, papar, maslinovo ulje, timijan i muškati oraščić su moja dobitna kombinacija. Nađite svoju koja vama odgovara.
Koju do svih tikvi odabrati i zašto
Ja najviše volim butternut tikvu ali nećete pogriješiti i s drugim vrstama. Mala bundeva i hokaido tikva su nešto slađe ali isto jako ukusna opcija za juhu..
Pretpostavljali ste da je tikva vrlo zdrava. Sigurno niste znali da je to zato jer ne prihvaća umjetna gnojiva ni kemikalije kojim se tretiraju poljoprivredne kulture. To je čini osobito pogodnom za prehranu djece, sportaša, starijih ljudi i rekonvalescenata.
Osim toga tikva je lako probavljiva dijetalna namirnica. Sadrži 90 % vode, vlakna i minerale, te daje osjećaj sitosti. Sadrži kalcij, kalij, fosfor, magnezij, selen, cink, željezo, beta karoten, dio kompleksa vitamina B i vitamin E (osobito u sjemenkama).
Tikva je čuvar je prostate zbog sadržaja selena i cinka (znači za muškiće u obitelji je obavezna). Stimulira rad štitnjače i gušterače, jača imunološki sustav, sudjeluje u detoksikaciji organizma, i smanjenju posebno štetnog LDL kolesterola.
Buča sa da fino iskoristiti za razna slana i slatka jela, ne samo juhu. Sjemenke buče se, sušene ili lagano popržene mogu grickati. Ako ih još uvaljate u glazuru od čokolade dobit ćete najukusnije, fine i zdrave praline koje liječe i zadovoljavaju.
Kako ispeći buču
Nema ništa lakše od pečenja a pečena buča se može servirati kao prilog ili glavno jelo s npr. batatom i mrkvicom, ili dalje obrađivati u pitama, umacima, pekmezima itd.
Naići ćete na recepte u kojima se buča za juhu kuha. Slobodno probajte i tu varijantu. Ipak savjetujem da je od pečete jer pećnica izvlači ono najbolje iz buče. Samo tako buča dobiva osebujan miris i ukus, kojem je teško odoljeti.
Očišćenu i začinjenu buču poprskati maslinovim uljem i staviti peći prema uputama:
U komadu, narezana na pola
70-80 min na 180 stupnjeva
Narezana na kockice
40 min na 180 stupnjeva
Čime se vi tješite danas?