Sve je skupo i kako stvari stoje bit će još i skuplje. Zato se valja prilagoditi, koliko god i gdje je to moguće, a da ne dovedemo u pitanje kvalitetu onoga što jedemo i svoje zdravlje. Evo kako brzo i jednostavno možete uštedjeti u kuhinji.
I prije same inflacije bila sam prisiljena mijenjati sebe i svoje navike kako bi kućni budget dovela u željene okvire. To se osobito odrazilo na promjene navika u kuhinji, prvenstveno u nabavci i pripremi hrane, ali konzumaciji. Oduvijek sam kuhala veće količine hrane i zamrzavala je. To sam naučila od svoje mame, koja je to naučila od moje bake. Obje zaposlene žene. Ostalo je došlo samo od sebe kroz niz pokušaja ali i pogrešaka.
Ovo su objedinjene stare i nove navike, koje su meni pomogle da uštedim novac na hranu i gorivo, racionaliziram potrošnju vode i energije, provodim manje vremena u kuhinji i što je najvažnije ne bacam hranu.
Većine je navika intuitivna i logična, samim time brzo i jednostavno primjenjiva, uz samo malo truda. Ako imate razloga mijenjati se, evo kako možete uz male promjene postići dosta. I meni je trebalo da me život malo pogura.
7 navika s kojima ćete uštedjeti u kuhinji
1. Planirajte obroke
Hrana se ne baca je nešto s čime su mnogi odrasli. Svi mi odgojeni u uvjetima redukcija i restrikcija gdje ničeg nije bilo na pretek, a za sve se moralo čekati u redu i danas teško podnosimo kada moramo baciti hranu.
Najbolji način da ne bacate hranu i tako učinite svoju baku ponosnom je da planirate obroke. Osim što nećete bacati hranu, trošit ćete manje (na hranu i gorivo) i unaprijediti kvalitetu i raznovrsnost svojih obroka tijekom tjedna.
Kada planirate obroke svaki član obitelji ima priliku reći što i kada želi jesti tijekom nadolazećeg tjedna, a vi možete kuhanje prilagoditi i organizirati shodno školskim i poslovnim obavezama.
Planiranjem obroka i ciljanom kupovinom smanjujete broj odlazaka na tržnicu i u trgovinu i tako štedite na vremenu i gorivu.
- Jednom tjedno (npr. petkom navečer) sjednite i dogovorite se što ćete jesti idući tjedan: točno koji obrok koji dan: juha glavno jelo, prilog itd.
- Zapišite plan obroka po danu.
- Provjerite što od namirnica imate, a za ostalo sastavite listu za tržnicu/dućan
2. Spremite i iskoristite ostatke hrane
No, ako se i dogodi da vam ostane hrane od obroka, ne bacajte hranu i spremite je u zdjele s poklopcem. Držite u frižideru i pojedite kasnije.
Vodite računa o ostacima koje držite po zdjelicama u frižideru. I sama znam zaboraviti što sam potrpala po zdjelicama, pa onda za večeru jedem svakakve gluposti umjesto nečeg kuhanog.
3. Kuhajte na veliko
Jedan od načina kako uštedjeti (na vremenu, ali i struji) je priprema obroka unaprijed. Ovo znači da možete skuhati veće količine nekog jela i jesti ga par dana zaredom ili zamrznuti u porcijama za kasnije.
Tko god radi i ima djecu kući zna prednosti zamrznutih gotovih obroka. Shodno iskustvu, ali i obiteljskoj tradiciji mi doma u zamrzivaču uvijek imamo: juhu, mljeveno meso, gulaš i pohance.
- Rezervirajte jedan dan vikendom i spremite veće količine jela koje se može upotrijebiti na više načina poput mljevenog mesa ili šalše.
4. Kupujte na veliko
Kupovinom na veliko štedite novac i čuvate okoliš. Proizvodi u velikim pakiranjima a osobito vrećicama za refill su jeftiniji i lakši za odlaganje. Osim toga ako kupujte na veliko rjeđe morate ići u trgovinu, pa štedite na gorivu.
Neki prehrambeni proizvodi (tjestenina, čaj, kava, brašno,)i sva sredstva za osobnu higijenu, pranje i čišćenje dostupni su većim trgovinama u velikim pakiranjima.
No, budite oprezni. Nemojte se začuditi ako otkrijete da veća pakiranja, refill i dupla i sl. pakiranja uopće nisu jeftinija od običnih.
- Kupujte na veliko samo proizvode koji nisu kvarljivi i mogu stajati ili ste sigurni da ćete ih potrošiti u roku naznačenom na pakiranju.
- Planirajte i odgodite kupovinu dok ne „uhvatite“ najoblije akcije poput 1+1 (50% popusta) ili 2+1 (33%).
- Provjerite u kojim lancima i trgovinama hranom možete kupiti i velika pakiranja proizvoda za njegu i čišćenje te tako obavite cijelu kupovinu na jednom mjestu. Kupovinom u jednoj trgovini štedite vrijeme i novac.
5. Kupujte robne marke
Robne marke (tzv. private labels) su jeftinije kvalitetne zamjene poznatih brandova. Svaki trgovac ima svoje robne marke koje su dostupne isključivo u njegovim trgovinama. Zadnjih nekoliko godina robne marke su dobile na važnosti i danas većina trgovaca ima više vlastitih robnih marki koje pokrivaju sve kategorije proizvoda od prehrane, preko njege do čišćenja, pa čak i odjeće te alata.
Robne marke na koje možete naići u našim trgovinama proizvode lokalni manji proizvođači, veliki nacionalni proizvođači premium brandova te razni globalni proizvođači. Zato je važno da gledate deklaracije. Na nekim deklaracijama ćete naći konkretnog proizvođača, a na nekima samo zemlju podrijetla. Robne marke su odličan način kako odmah i dosta uštedjeti u kuhinji.
- Provjerite ponudu robnih marki svog trgovca, usporedite cijene i uštedite. Imajte na umu da trgovci redovito tenderiraju svoje robne marke i traže najpovoljnijeg dobavljača određene kvalitete. To znači da se proizvođači robnih marki redovito mijenjaju.
6. Kupujte lokalno i direktno od proizvođača i uzgajivača
Najjeftinije način nabavke namirnica je da ih sami proizvedete, ali to je luksuz koji mnogi od nas nemaju. Next best thing je nabavka od proizvođača. Nabavkom od dobavljača dobivate kvalitetne proizvode provjerenog podrijetla i po povoljnijoj cijeni. Za neke proizvode (npr. maslinovo ulje i med) to je i jedini način kako nabaviti dobro i povoljno.
- Raspitajte se kod prijatelja i susjeda nabavljaju li i od koga domaće proizvode ili pogledajte Facebook grupe. Možda saznate da netko od susjeda ima i svoje delicije za ponuditi. Nikada se ne zna.
- Proučite ponudu na internetu, osobito iz okolnih zemalja npr. Italije, Mađarske, Francuske… koji dostavljaju svoje proizvode (ipak smo u EU, zar ne)
Ove proizvode i namirnice se isplati nabavljati direktno:
- morske proizvode: svježa tuna, smrznute repove kozice, slani inćuni…
- slavonske delicije: med, sok od rajčice, suhomesnati proizvodi…
- maslinovo ulje
- voće u sezoni i orašaste plodove (lješnjaci, orasi, bademi)
- domaće koke i jaja
7. Pripremite zimnicu
Nekoć se isplatilo kupovati gotovu zimnicu. I ne mislim samo financijski.
Prvo i osnovno, ako kupujete gotovu zimnicu ne trošite vrijeme, novac i trud na izradu te iste zimnice. Dalje, kada vam nešto treba to kupite i ne morate skladištiti staklenke i boce. Što nije zanemarivo ako nemate smočnicu.
No, ono što ne dobivate kada sami radite zimnicu je neusporedivo važnije od komfora. Kontrolirate kvalitetu, cijenu i vrstu namirnica koje koristite, recept možete prilagoditi svojim željama i ukusu i što je najvažnije kontrolirati šećer, sol i konzervanse.
- Čuvajte staklenke i boce s dobrim poklopcima tijekom godine i ponovno ih upotrijebite za čuvanje zimnice.
- Zamrznite voće u sezoni za zimske dane.
- Kupujte voće i povrće u sezoni jer su tako kupjene namirnice najkvalitenije (pune hranjivih sastojaka), najjeftinije (ima ga najviše, pa mu je cijena manja) i zato je najbolje za spremanje i pripremu zimnice. Kada je koja namirnica u sezoni potražite u kalendaru sezonskih namirnica.
Već skoro 20 godina živim daleko od ostatka obitelji. Ta se udaljenost, koliko god bila teška bila, pokazala kao blagoslov kada je zimnica u pitanju. Mama i ja smo se podijelile pa svaka radi svoj dio zimnice a onda se mijenjamo. Probajte i vi mijenjati se s obitelji ili prijateljima.
Raspitajte se treba li netko pomoć pri branju višanja, marelica, jabuka…ponudite se branje i revanširajte se zimnicom.
Kako dodatno uštedjeti u kuhinji
Pazite na potrošnju struje i vode
Ne puštajte da voda teče bez razloga (npr. kada perete zube) i isključite iz struje sve uređaje kada ih ne koristite (npr. toster).
Odvojite ono što ćete pojesti, ne podgrijavajte cijeli lonac i podgrijete to u mikrovalnoj. Brže je i jeftinije.
Zamijenite jednokratne papirnate ručnike perivim platnenim kuhinjskim krpama
Izračunajte koliko trošite na papirnate ručnike. Koliko god da je previše je. Što je najgore često i nesvjesno trgate listove i bacate ih gotovo neiskorištene.
Ne kupujte vodu u boci
Voda u boci košta nas i naš planet. Potpuno bespotrebno. Nabavite svoju bocu i punite je vodom iz pipe, na poslu, doma i u autu.
Ne trošite novac na sokove
Sokovi su skupi i nisu zdravi. Da, čak i oni “prirodni” a aromatizirane vode sadrže i po 12 g šećera. Cijedite svoj sok od voća i povrća i radite svoje smoothie od sastojaka koje želite, bez dodanog šećera.
Kuhajte kavu doma
Skuhajte kavu doma i ponosite je na posao ili na poslu kuhajte kavu. To ne znači da poneki put ne odete na kavu i ćakulu s prijateljima i kolegama, dapače. Ipak je ispijanje kave dio našeg identiteta i način života.
Iskoristite cijeli pleh za pečenje
Kada nešto pečete iskoristiti cijeli pleh. Ako stavite piletinu da se peče dodajte u pleh i povrće za prilog.
Operite voće i povrće prije spremanja
Jednostavno i vrlo korisno rješenje za sve zaposlene. Pranje i spremanje voća i povrća odmah nakon nabavke štedi vaše vrijeme i vodu, jer svo voće možete istovremeno namakati. Investirajte u centrifugu za salatu.
Onda, kako ćete vi uštedjeti u kuhinji?
2 komentari
Mnogo korisnih savjeta koristim , kako ste naveli, pijem kavu kod kuce, ne kupijem vodu u bocama (mrzim plastiku), koristim vodu za sve pa i za pice iz Nobel uredjaja za prociscavanje vode, grijem hranu u mikrovalnoj, morat cu smanjiti potrosnju papirnih rucnika. recite mi molim Vas sto znaci centrifuga za salatu. Hvala Vam na savjetima.
Draga Milice,
hvala što me pratite i hvala na komentaru.
Centrifuga za salatu je zdjela s cjedilom i ugrađenim mehanizmom na poklopcu koji opranu i cijeđenu salatu vrti (centrifugira) tako da izbaci preostalu vodu s listova. Zbog toga salata duže traje i ne trune toliko brzo.
Tko jede salatu ovo je super stvar. Ne treba biti skupa, ilustracije radi porfesionlane su oko 300 kuna i više. Tupperware je cca 180kn. Ja sam svoju kupila prije više do 10 godina za nekih 50tak kuna. Eno je još živa.
Negdje se zove centrifuga, negdje spinner, negdje zdjela za sušenje salate.
Nadam se da sam pomogla.
Nata