Paniranje je jedna od najomiljenijih i najraširenijih načina pripreme hrane, osobito mesa. Ima li netko tko ne voli pohance, recite vi meni?!
Ne znamo tko se dosjetio panirati meso i onda ga pržiti u masnoći. Bez obzira to nas ne sprječava da uživamo u hrskavoj korici i sočnom mesu, koje ta korica skriva.
Neki će reći da ovaj užitak nije bez grižnje savjesti jer pržena hrana i nije baš najzdravija opcija. Ne mogu se ne složiti se. Međutim moram dodati da je tajna zdravlja leži u raznolikosti, umjerenosti i odabiru kvalitetnih namirnica. Ne u ustezanju ili zabranjivanju. Stoga ako volite pohance, uživajte u njima, umjereno i u kombinaciji s povrćem ili „zdravijim“ namirnicama. Također, ne manje važno, koristite dobro i pravo ulje te ga redovito mijenjajte.
Panirati se može doslovno sve. Meso (svinjetina i teletina, najčešće), piletina i puretina (kao u mom slučaju riba, sir, povrće, gljive, voće, kroketi, palačinke itd.
Smjesa za paniranje čuva okus, miris i sočnost namirnice, stvarajući hrskavu zlatnu koricu. Upravo ta hrskavost i sočnost su razlog zbog čega ljudi toliko vole pohance.
Paniranje – načini
Priznajte da za vas panirati znači: brašno, jaja i krušne mrvice. I za mene, takođet. Tu kombinaciju zovemo bečki način paniranja. I to je, barem kod nas, i najrašireniji način paniranja. Međutim, nije to jedini način paniranja. Evo i drugih načina paniranja s najboljom namjenom, na jednim mjestu:
Bečki način
- brašno, jaja i krušne mrvice; najčešće se koristi za paniranje mesa, palačinki i sl.
Engleski način
- isto kao bečko paniranje samo što se umjesto uobičajenih mrvica (koje se dobivaju mljevenjem cijelog kruha) koriste bijele mrvice (dobivene mljevenjem sredine i korice kruha, znači brašno, jaja i bijele mrvice.
Milanski način
- brašno, jaja, krušne mrvice i ribani parmezan koji se doda u krušne mrvice doda parmezan.
Francuski način
- brašno i jaja; najčešće se koristi za paniranje povrća.
Orly način
- ili kako mi to u Dalmaciji zovemo – šlafrok je smjesa za palačinke osobito pogodna za paniranje voća, šampinjona i povrća npr jabuke u šlafroku.
- Dodavanjem pive umjesto vode u smjesu za palačinke dobit ćete još ukusniju smjesu za paniranje.
Zdraviji način
- integralno brašno, bjelanjak i krušne mrvice, umjesto bijelog pšeničnog brašna i cijelog jaja.
Krušne mrvice se mogu zamijeniti sjemenkama sezama ili kukuruznim pahuljicama (cornflakes) koje jelu daju hrskavost a u mrvice možete umiješati razne začine poput crvene paprike i majčine dušice, origana ili peršina.
2 komentari
Lijep pozdrav.
To sam tražio. Kuhati sam počeo višom silom..
Teško se bilo probiti…. Sve generacije bez obzira na spol u obitelji (su) dobro kuhaju (le). Bježao sam od paniranja, najviše volim piletinu..
Probaz ćemo se usavršiti.. I uživati
Lijep pozdrav. Željko Viljevac
Pozdrav,
baš mi je drago da ste našli što ste tražili.
Znam jako dobro kako je u obitelji punoj kuhar(ic)a htjeti kuhati. Zato sam počela raditi kolače jer se time nitko nije htio zezati.
A što se paniranja tiče to je nešto što radim svako malo jer baš kao i vi moji ukućani obožavaju pohanu piletinu. I uvijek, ama baš uvijek imam problem sa soli. No kako ste rekli: vježbajmo i uživajmo. To je to.
Hvala vam na komentaru i uživajte.
Nata