Cijela priča oko ovog pekmeza je slučajna, dvojaka i nekako čudna. Prvo, breskve. Kupila sam ih za dijete, za jedenje ali su bile toliko brašnjave da ih ova nije htjela ni pogledati.,. No iako se nisu dale jesti, breskve su i dalje božanstveno mirisale i bile taman toliko slatke i mekane koliko treba za jedan dobar pekmez. I kaže li se pekmez od bresaka ili breskvi? Iako znam što je ispravno ono morsko u meni kaže nema do bresaka. Tako i zato, pukim slučajem, a opet namjerno pred vama je moj prvi pekmez od bresaka.
Ljeto u staklenci
Nema ništa ljepše i utješnije nego kada otvorite staklenku, pa vas usred zime i sivila obasja sunce i zapljusne narančasta toplina i miris ljeta. Tako je meni svaki put kada otvorim staklenku pekmeza. Lagane glatke teksture, sladak i mirisan u isti mah, savršen kao nadjev dječje radosti: kruh, maslac i pekmez.

Sastojci ta pekmez od bresaka: voće, šećer, temperatura i limun
Sve što vam treba za ovaj džem su marelice, šećer, limunov sok, rum. malo volje i vremena.
Birajte svježe, domaće i zrele breskve, ali ne prezrele. Prezrele breskve znaju biti bezukusne, a pekmez od takvih bresaka brašnaste strukture. Toga sam se, moram priznati i sama puno bojala, ali pokazalo se bespotrebno.
Šećer je jako važan. Daje slatkoću pekmezu, čuva ga od kvarenja u zimskim mjesecima i pomaže mu kod zgušnjavanja. Svježe cijeđeni sok limuna ima dvije jako važne funkcije, pomaže stvrdnjavanju pekmeza, sprječava nastanak bakterija te pomaže reguliranju kiselosti. Zato, pazite da ne pretjerate.
Ako volite aromatičnije zalogaje ili jedete nosom kao ja, u pekmez možete dodati cimet ili zvjezdasti anis te klinčić. Začini će preuzeti miris bresaka i dati mu neki drugačiji život.