Ako nemate vremena ili ne želite kuhati, a volite fino jesti, pesto Genovese je prava stvar za vas. Priprema se u čas, traje tjednima u frižideru, a možete ga koristiti na svemu i svačemu, počevši od špageta.
Stari talijanski specijalitet
Pesto stari talijanski specijalitet za koji se vjeruje da potječe još iz rimskog carstva. Pesto je sirovi sos kojeg se dobiva miješanjem samo nekolicine sastojaka. Na sjeveru Italije, od kuda pesto potiče, koriste: bosiljak, pinjole, Parmigiano Reggiano sir (ili Grana Padano), Pecorino sir (Fiore Sardo), češnjak, ekstra djevičansko maslinovo ulje i sol.
Originalni recept traži da sve usitnite u mužaru ali ne dajte se opterećivati. Istina je da će bosiljak zbog obrade u blenderu lagano oksidirati pa pesto može biti nešto tamniji. Ali kome to još smeta. Ako i nemate mužar uvijek možete pripaziti da bosiljak bude što svježiji a maslinovo ulje dodajete polako. Tako će se svi sastojci spojiti u prekrasnu svježe zelenu emulziju.
Kako iskoristiti pesto Genovese
![pesto Genovese i bruschette](https://natinpjat.com/wp-content/uploads/2021/05/IMG_8343-1024x1024.jpg)
- Tjestenina (npr. špageti, fussili…) – nadjev
- Bruschette
- Dressing za salate (npr. caprese) uz dodatak limuna
- Pizza (nakon pečenja)
- Juha (npr. žlica u juhu od rajčica)
- Burgeri – umak
- Namaz (pomiješano s vrhnjem)
- Maslac s pestom
- Nadjev zapečenu piletinu, puretinu, jaja, patlidžane…
Pesto izvrsno paše uz jaja (na oko za doručak) rajčice, sireve (mozzarellu, kozji sir), mortadelu (na sendviču ili pizzi). gljive (punjene portobello), povrće.
Ovo je recept za više-manje klasični pesto alla genovese pripremljen blenderom (working mum verzija). Ja najviše volim Grana padano sir jer je blaža okusa možete probati, kao u originalnim receptu, Parmigiano Reggano i Pecorino.
Nove varijacije sastojaka i primjene su dobrodošle.