Kada su hrana i kuhanje u pitanju moja se baka Tonka jedino uzdala u Dikicu i Karapanđu. Ovi su pohai kroketi sa sirom njihov izum.
Dikica je poznata velika Dalmatinska Biblija kuhanja, koju potpisuje Dika Marijanovića- Radica. Ta je kuharica othranila i odgojila generacije kućnih umjetnika kuhanja. I danas se koristi i štuje.
Karapanđa je bio regionalna kuhar zvijezda, poznat po Podravkinoj kuharskoj emisiji. Ta se emisija godinama iščekivala skoro kao turske sapunice danas. Koliko su nam se navike i ukusi promijenili, zar ne. Barem što se TV emisija tiče.
Jako puno recepata koje danas držimo obiteljskima upravo su prerađeni i prilagođeni Karapanđini recepti. A većina osnovnog gastronomskog znanja koje baštinim od bake je upravo iz Dikice. Svi smo skupa obiteljski gledali Karapanđu. Još uvijek se živo sjećam glazbe, uzbuđenja i šušura, ali ne i recepata. Isto tako se sjećam zajedničkog hvatanja sastojaka i potom uzbuđenog planiranja kada će raditi ovo, a kada ono.
Obiteljski kroketi sa sirom
Takav obiteljski recept je i ovaj za krokete, kojeg je Tonka (moja baka) hrabro preuzela i prilagodila. Tonka je voljela domaću kuhinju ali je uvijek tražila načine kako se zabaviti i nas iznenaditi. A kroketi su sve to. U osnovi je to poznato tijesto za njoke, sa skrivenim iznenađenjem u sredini, panirano za hrskavost koja čuva mekoću tijesta. Uvijek je lijepo gledati kako ljudi reagiraju kada zagrizu ili prelome ovu divotu. Sir nikad ne omane. Vjerujte mi!
Sjećanje kao motivacija
Cijelu priču o kroketima je pokrenula moja sestra i jedna “greška” u pravljenju pirea. Umjesto ABC sira, kojeg inače stavljam u pire, morala sam dodati grčki jogurt. Taj je splet okusa moju seku podsjetio na bakine krokete. Tako sam morala iskopati recept i oživjeti iskustvo.
Nadam se da ćete probati Tonkine krokete. Mi smo ih jeli s kuhanim mesom kao prilog i/ili sa šalšom.