Stigla je konačno moja kutija cvatova bazge direkt iz Like koji idu direkt u sirup od bazge.
Nažalost, ovaj medij ne može prenijeti trenutak kada sam na kolodvoru primila kutiju punu cvjetova, niti kada sam je doma otvorila. Kao u nekom filmu otvorio se čitav jedan divan davno zaboravljeni svijet i preplavio me u valovima opojnog mirisa ljeta. Osjetila sam toplinu, koja me zagrnula i privila sebi, ljuljajući me u trenutak na granici sna i jave. Trenutak u kojem u naš svijet mogu ući vile… tople, mekane i opojne baš kao cvatovi svježe ubrane bazge.
Ovaj recept za sirup od bazge vaš je poziv u onkraj. Možda vaši snovi neće postati java. Nažalost, takvu moć nemam ni ja ni sirup, a u nimfe se ne možete pouzdati. Prkosne i vragolaste poput tinejdžerice, pojavljuju se i komuniciraju samo kada one žele, nepredvidljivo i nestalno.
Branje cvatova bazge
Cvatovi bazge puni su malih bijelih mirisnih cvjetova koji obiluju peludom. Beru se u kasno proljeće (od svibnja do srpnja) kada su u punom cvatu. Svježi, tek ubrani cvjetovi brzo se suše i čuvaju se u zatvorenim staklenkama. Osušeni cvjetovi su idealni za čaj te kao dodatak prilikom kuhanja.
Od svježih cvjetova bazge na našim prostorima najčešće se sirup i liker.
Ako sami berete svoje cvjetove evo par jednostavnih alogičnih savjeta za branje koje nije teško slijediti.
Savjeti za branje
- Berite cvatove u prirodi daleko od civilizacije i putova kojima voze automobili
- Tražite cvatove s potpuno rascvalim cvjetovima
- Izbjegavajte cvatove koji su počeli venuti i/ili su cvjetovi počeli tamniti (smeđiti)
- Najbolje vrijeme za branje bazge je kasno jutro na sunčani dan (ako je padala kiša odgodite branje za dan kasnije)
- Upotrijebite što je prije moguće najbolje unutar par sati od branja
Pripremanje sirupa od bazge
Sirup od bazge je jednostavan i brz za pripremu. Spravlja se samo nekoliko sastojaka: bazga, šećer, voda i limunska kiselina.
Limunska kiselina je konzervans. Prirodno je nalazimo u limunima i drugim citrusima. Osim uloge čuvanja sirupa od kvarenja, limunska kiselina ima ulogu i izvlačenja arome iz cvjetova bazge. Sirup možete napraviti i bez limunske kiseline. Tako pripremljeni sirup držite u hladnjaku i popijte unutra par tjedana.
Limunsku kiselinu možete nabaviti u bilo kojem većem dućanu. Ako ne radite ogromne količine zimnice potražite male paketiće po 20g.
Osim ovog osnovnog recepta u sirup možete dodati i svježe limune: koricu i sok, te mentu. Osobno jako volim tu kombinaciju te u pravilu umjesto dijela limunske kiseline dodam svježi limun i stručak mente.
Kada se spremate raditi sirup vodite računa da imate dovoljno velik lonac (s poklopcem) u kojem će se sadržaj namakati. Namakanje traje najmanje 24 sata.
Čuvanje sirupa od bazge
- Dobro operite boce i poklopce ručno ili u perilici te potom sterilizirajte.
- Sterilizirane, napunite sirupom i zatvorite.
- Zatvorene boce sirupa od bazge držite u špajzi na hladnom i tamnom mjestu.
- Otvorene boce sirupa držite u frižideru.
Sirup se može i zamrznuti, najbolje u plastičnim bocama (pazite da ih ne napunite do vrha) ili kao kockice leda.
Konzumacija sirupa od bazge
Sirup od bazge je najbolji osvježavajući ljetni napitak. Osim običnom može se razrijediti i mineralnim vodom.
Sirup od bazge idealni je dodatak čaši vina, šampanjcu ili koktelu. Osim za piće sirup je izvrstan dodatak slatkim jelima kojim daje mirisni i voćni twist.
Ne zaboravite ljeto je vrijeme za uživanje, zabavu i opuštanje. Sirup od bazge je vaša karta za taj brod!
Mjere opreza
Zeleni plodovi i peteljke bazge su blago otrovne – ne jesti i odstraniti prije izrade sirupa ili likera. Nezreli plodovi, listovi i kora kod osjetljivih ljudi mogu izazivati slabost, povraćanje, proljev, groznicu, vrtoglavicu i grčeve.
Pripravci od bazge se ne preporučuju trudnicama.