Domaći sirup od višanja je neraskidivi dio mog odrastanja u Dalmaciji. Baš poput mnogoj djeci i meni je ovaj sladak i kiseo sirup, prekrasne crvene boje, pomiješan s vodom bio je jedino osvježenje tijekom vrućih ljetnih dana.
Danas jako volim sok od višanja, zbog njegova osebujnog okusa i mirisa. No, tada odrastajući mrzila ovo piće. Nije bio problem u soku, već u tome da sam ja, dok su druga djeca pila gazirane sokove iz limenke (da to je onda bilo bitno), bila osuđena na bakin sirup. Sada bih dala desnu ruku za još jednu bocu bakina sirupa od višnje. Zanimljivo kako čovjek uvijek žudi za onim što mu je van dohvata.
Osim toga, starija i nešto iskusnija (ne nužno pametnija) znam da je sok od višnje dobar za mene. Znala je to i baka. A nakon čitanja, znat ćete i vi.
Blagodati sirupa od višnje
Višnje, glavni sastojak ovog sirupa su pravo malo vrelo za život važnih sastojaka. Obiluju vitaminima (A i C), mineralima (kalijem, magnezijem, željezom), vlaknima i anitoksidansima.
Antocijanin (antioksidans)koji višnjama daju njihovu izrazitu crvenu boju, pozitivno utječu na živce i cirkulaciju. Vrijedi istaknuti da je antioksidativni učinak ovog pigmenta jači nego u crnom vinu, tamnoj čokoladi ili 100% soku od naranče.
Osim toga, višnje imaju jedinstvenu kombinaciju tri važna elementa, koja uz prethodno spomenute antioksidanse djeluju kao zaštita od raka (osobito pluća, dojki, kože i jetara). I drugo voće sadrži neke elemente, ali jedino višnje sadrže sva tri: flavonoid kvercetin, elagična kiselina i perilil alkohol.
Sok od višnje je prirodni lijek. Redovito pijenje soka od višnje pomaže u koncentraciji i boljem pamćenju, sprječava bolesti srca i ostale probleme kardiovaskularnog sustava, uključujući povišeni kolesterol i anemiju. Sok od višnje se preporuča sportašima, osobito nakon treninga jer sprječava upale mišića i pomaže pri oporavku nakon velikih napora.
Priprema sirupa od višanja
Višnje su u sezoni. Ako želite spremiti svoj sirup, sada je pravo vrijeme za to.
Postoje razne varijante sirupa: sa i bez kuhanja. Sa i bez konzervansa. Ovaj bakin, koji sam spremila je s kuhanjem, bez vode i konzervansa. Ne znam kako vi, ali ja se osjećam sigurnije ako nešto spremam na neko vrijeme da to prije skuham. Osobito ako ne stavljam konzervanse.
Ja koristim manje šećera nego što ćete naći u drugim receptima, ali ja imam problem sa šećerom a i jako volim kiselo. No, to nije problem. Samo dodajte šećer. Od aroma dodana je samo vanilija. Ali ako volite aromatičniji sirup predlažem da dodate klinčić u komadu (ne mljeveni) koji se nevjerojatno dobro slaže s višnjama. Dodajem ga u svoj začinjeni šeri i mogu potvrditi da super funkcionira s višnjama.
Najcjenjenija sorta višanja kod nas – Maraska daje najukusniji i najmirisniji sirup, koji je kod nas je doma imao status delikatese i iznosio na stol gostima. Mi domaći smo pili “obični“ bakin sirup od višanja iz tetinog višnjika. Jadni mi, zar ne?!
Čuvanje sirupa od višanja
- Dobro operite boce i poklopce ručno ili u perilici te potom sterilizirajte.
- Sterilizirane, napunite sirupom i zatvorite.
- Zatvorene boce sirupa od bazge držite u špajzi na hladnom i tamnom mjestu.
- Otvorene boce sirupa držite u frižideru.
Sirup se može i zamrznuti, najbolje u plastičnim bocama (pazite da ih ne napunite do vrha) ili kao kockice leda koje samo prelijete toplom vodom.
Konzumacija sirupa od višanja
Sirup od višanja je najbolje je razrijediti običnom hladnom vodom. Idealan je preljev za sladoled ili kao slatkim jelima kojim daje mirisni i voćni twist.
Ne zaboravite ljeto je vrijeme za uživanje, zabavu i opuštanje. Sirup od višnje je vaša karta za taj brod!