Zamrzavanje voća mi je do prije godina bilo potpuno strano. Iskreno, niti mi se dalo niti sam imala neke velike potrebe za tim. Onda sam počela konzumirati smoothie za jutarnji međuobrok i sve je otišlo k’vrapcu.
Sada moram raditi kompromise jer kapacitet zamrzivača ne može pratiti moje apetite. A gotovi i napola gotovi obroci su još uvijek prioritet.
Ako imate potrebe ili ste jednostavno znatiželji i htjeli bi se okušati u zamrzavanju niže su opći i specifični savjeti za zamrzavanje po tipu voća.
Savjeti za zamrzavanje voća
Neovisno o tome što zamrzavate neki su savjeti uvijek dobrodošli. Evo par osnovnih sastojaka za zamrzavanje voća:
- uvijek zamrzavajte voće na vrhuncu sezone kada je najukusnije i najkvalitetnije. Osim toga voće u vrhuncu sezone zbog dostupnosti jeftinije od onoga na početku. Pogledajte koje je voće kada u sezoni na linku u Kalendaru sezonskih namirnica.
- pokušajte nabaviti voće direkt od proizvođača, po mogućnosti lokalno. Tako kvalitetno voće najbrže stiže do vas i može direkt u zamrzivač. Osim toga proizvođač najbolje zna kada je voće spremno za branje najbolje za zamrzavanje. Također, može vam pomoći sa savjetom koje sorte npr. sorte borovnica zamrznuti ovisno o tome volite li slađe ili kiselije. Ja tako nabavljam sve bobice. Konačno, ne i manje bitno od proizvođača ćete dobiti sve informacije tretiranju voća.
- koristite kvalitetne višekratne vrećice s patent zatvaračem. Odaberite onu veličinu vrećice koja najbolje odgovara vašim potrebama (navikama konzumacije, veličini frizera) i voću kojeg zamrzavate.
- istisnite zrak iz vrećice prije zatvaranja. Zbog viška zraka u vrećici na voću će se formirati led, zbog čega će voće biti vodenastije, mekše nakon odmrzavanja
- napišite datum zamrzavanja na vrećicu da znate kojim redom ćete ih konzumirati. Ovo je inače dobar savjet za zamrzavanje, pa tako i za voće. Meni se uvijek vuku neki komadići na brzinu smrznutog korijenja i sl. po ladicama.
Zamrzavanje borovnica (uključujući i šumske)
Ovo su bobice koje sam prve zamrznula prije par godina i od tada ih zamrzavam svake godine.

- 1 korak – pranje
Borovnice operite tako da ih stavite u zdjelu punu hladne vode. Ostavite par minuta u vodi da sve nečistoće isplivaju. Dobro ih isperite i stavite u cjedilo.
- 2 korak – sušenje
Obložite veliki pleh za pečenje papirnatim kuhinjskim ručnicima. Po njima rasporedite borovnice i pustite da se kratko posuše 1h na zraku.
- 3 korak – zamrzavanje
Prebacite osušene borovnice na drugi pleh (koji može u zamrzivač) obložen masnim papirom ili kuhinjskim ručnicima. Rasporedite ih tako da se međusobno ne dodiruju. Stavite pleh s borovnicama u 1h u zamrzivač.
- 4 korak – pakiranje i spremanje
Zamrznute borovnice brzo prebacite u vrećice. Ne dirajte zamrznuto voće rukama (počet će se topiti) već velikom metalnom ili plastičnom žlicom. Označite vrećicu i stavite datum zamrzavanja.
Zamrzavanje jagoda
Jagode sam zamrznula samo prvih par puta, ne zato jer nisu dobre, već zato jer nemam dovoljno prostora u zamrzivaču. Mrzim kompromise i teške odluke.
Jagode su od svog voća najzloglasnije što se pesticida tiče. Zato pazite od koga kupujete jagode i nikako ne zamrzavajte one kupljenje u trgovini i dovezene iz inozemstva. No čak i kada ih kupite od pouzdanog uzgajivača, svejedno ih operite. Za svaki slučaj.
- 1 korak – pranje
Jagode stavite u zdjelu s vodom 20-30 minuta. Dobro ih isperite i stavite u cjedilo da se ocijede od viška vode.
- 3 korak – čišćenje
Osušene jagode očistite od peteljki i razrežite (po želji na polovice ili četvrtine). Komade jagoda odložite na drugi pleh obložen masnim papirom ili kuhinjskim ručnicima. Rasporedite ih tako da se međusobno ne dodiruju. Stavite pleh s jagodama u zamrzivač. najmanje 1h ili dok se ne stvrdnu.
- 4 korak – pakiranje i spremanje
Zamrznute jagode brzo prebacite u vrećice. Ne dirajte zamrznuto voće rukama (počet će se topiti) već velikom metalnom ili plastičnom žlicom.
Označite vrećicu i stavite datum zamrzavanja.

Zamrzavanje malina i haskapa
Maline i haskap kupujem od domaćeg lokalnog proizvođača direktno s njive pa mogu preskočiti pranje. To je dobro jer su i haskap i maline osjetljive, pa ih proces pranja koliko god delikatan bio, može uništiti.

- 1 korak – slaganje i zamrzavanje
Obložite veliki pleh za pečenje papirnatim kuhinjskim ručnicima. Po njima rasporedite maline/haskap tako da se međusobno ne dodiruju.
U ovom koraku pripazite na maline te ih slažite postavljajući ih tako da stoje na dijelu gdje ej bila peteljka. Bit ćete mi zahvalni jer ovako složene maline kasnije ne pucaju i ne raspadaju se u puno malih bobica.
Stavite pleh s voćem u zamrzivač najmanje 1h ili dok se ne stvrdnu.
- 2 korak – pakiranje i spremanje
Zamrznuto voće brzo prebacite u vrećice. Ne dirajte zamrznuto voće rukama (počet će se topiti) već velikom metalnom ili plastičnom žlicom.
Označite vrećicu i stavite datum zamrzavanja.
Zamrzavanje trešanja i višanja
Trešnje i višnje u pravilu zamrzavam rijetko jer su skupe i kratko traju. No, kada naletim na stvarno dobre: sočne, ukusne, slatke i svježe malo se potrudim i zamrznem bar jednu vrećicu. Uvijek me iznenadi kako smoothies samo s par trešanja ima drugačiji okus.
- 1 korak – pranje
Voće operite, stavite u zdjelu punu hladne vode da stoji 20tak minuta i dok sve nečistoće isplivaju. Dobro ih isperite i stavite u cjedilo.
- 2 korak – čišćenje i sušenje
Skinite peteljke i očistite trešnje i višnje od koštica. Postoje načini kako vaditi špice, ali su zamorni i komplicirani. Toliko da vas odbiju od zamrzavanja voća s košticama. Zato kada budete u prilici predlažem da kupite mali uređaj za vađenje koštica kao na slici.
Obložite veliki pleh za pečenje papirnatim kuhinjskim ručnicima. Po njima rasporedite očišćeno voće i pustite da se kratko posuši 1h na zraku.
- 3 korak – zamrzavanje
Prebacite osušene voće na drugi pleh (koji može u zamrzivač) obložen masnim papirom ili kuhinjskim ručnicima. Rasporedite ih tako da se međusobno ne dodiruju. Stavite pleh s voćem u 1h u zamrzivač.

- 4 korak – pakiranje i spremanje
Zamrznuto voće brzo prebacite u vrećice. Ne dirajte zamrznuto voće rukama (počet će se topiti) već velikom metalnom ili plastičnom žlicom. Označite vrećicu i stavite datum zamrzavanja.
Zamrzavanje voća – savjeti za pakiranje
Najjednostavniji način zamrzavanja voća je odvojeno u vrećicama po vrsti voća npr. vrećica borovnica, jagoda, malina itd. Ovo radi i ja, jer u pravilu zamrzavam voće duž sezone, kako dozrijeva.
Možete ako ste organiziraniji od mene i znate za što ćete voće koristiti možete složiti vrećice vlastitih kombinacije voća. Tako ćete lakše i brže izvaditi što vam treba za pitu jer se zamrznuto voće jako brzo počne odmrzavati. Ovo možete napraviti i kasnije, ali morate biti brzi u vaganju i prepakiranju
Tako možete i zamrznuto voće rasporediti po manjim vrećicama za smoothije. Tako svi ukućani uključjući, oni ne vični kuhanju i oni nezainteresirani, mogu jednostavno složiti brz i zdrav obrok.
Zamrzavanje voća – što NE ZAMRZAVATI
Prvo i osnovno ne zamrzavajte voće koje nema dobar okus. To nema smisla jer i ovako svi imao manjak prostora u zamrzivaču. Zašto ga trošiti na loše voće.
Dalje, ne zamrzavajte voće koje ima veći udio vode poput lubenice ili citrusa. Nažalost zbog velikog udjela vode ovo se voće „ne ponaša lijepo“ kao npr. borovnice nakon odmrzavanja.
Voće koje ne treba zamrzavati; jabuke, grejp, grožđe, limun, limeta, naranče (osim korice citrusa), lubenica.