Ništa ne ide tako fino skupa kao pileća juha i njoki od griza.
Osobno ne volim griz. Nikada ga nisam voljela, čak ni kao dijete. Sjećam se kako bi me baka vodila kasnije u vrtić, samo da izbjegnem griz za doručak, čak i onaj s čokoladom. Ali njoke od griza ili kako im ovdje na kontinentu tepaju: noklice od griza, naprosto obožavam.
Netko voli tvrđe, netko mekše njoke, knedle, okruglice ili noklice. No, činjenica je da ne želite ni premekane ni pretvrde. Ako su premekane, raspadnu se, a ako su pretvrde, jednostavno nisu fine. Meni su najdraže one lagane i pahuljaste izvana, a malo tvrđe iznutra. Ne previše tvrde, tek toliko da žlica ne klizi bez otpora kad ih prepolovite. Znam komplicirana, dozlaboga.
Moja je baka radila upravo takve, najbolje njoke od griza. Ovo je njen recept.
Njoki od griza kao bakini
Dobro se sjećam da ih je uvijek radila u istoj šalici i da je u smjesu dodavala muškatni oraščić. Znam da su joj žličnjaci bili savršenom oblika. Ja tek trebam dostići njenu vještinu. Ali vježbom do savršenstva, zar ne.
Što se tiče savjeta za njoke, prvo i osnovno pravilo je da ih treba previše miješati, najbolje nikako. Inače će izgubiti svoj oblik i počet će se raspadati. Pustite ih da sami isplivaju, a ako treba malo ih pogurnite žlicom.
Osim muškatnog oraščića, u njoke možete dodati i svježe nasjeckanog peršina, ne samo zbog okusa, nego i zbog izgleda.



Prije nego što sve njoke stavite u juhu, uvijek možete testirati jedan kako biste bili sigurni da je konzistencija ispravna. Ako pretvrdi, dodajte malo juhe, a ako su premekani još malo griza. No, nakon nekog vremena pravljenje njoka postati će vam kao disanje. Nećete previše o tome razmišljati.teksture se servira kao namaz ili umak, najčešće s kruhom ili krekerima.