Jeste li razmišljali o tome da pileću paštetu napravite sami, umjesto da je kupite? Ova domaća jetrena pileća pašteta odlična je alternativa kupovnoj. Jednostavno se i brzo priprema, jeftinija, intenzivnijeg okusa i arome. Zbog ove jetrene paštete reći ćete zbogom onoj kupovnoj.
Domaća jetrena pileća pašteta
Kada sami radite svoju paštetu onda znate što ste u nju stavili i možete je prilagoditi svojim željama i ukusu. Kupovne paštete u pravilu sadrže meso lošije kvalitete, štetne dodatke i konzervanse. Osim toga, ako paštetu radite od iznutrica onda svakako vrijedi znati podrijetlo i način uzgoja ptice čija jetra i ostalo jedete.
Jetrica domaćeg pileta
Jetrica domaćeg pileta su najbolji odabir. Godinama kupujem piletinu, puretinu i jaja u Purexu, a time i jetricu. Znam da su njihove ptice uzgojene na zdrav način (podni zatvoreni uzgoj), hranjene prirodnom hranom bez hormona i stimulatora rasta. Purex ne koristi lijekove ni kokcidiostatike, već prirodne dodatke prehrani poput origana, timijana, ekstrakta bijelog luka, selena, beta glukana i probiotika, koji jačaju imunitet životinja.

Maslac, vino, ljutika i začini
Pored pilećih jetrica za paštetu vam treba maslac, vino, ljutika i začini.
U tradicionalnim receptima se koristi maslac, ili mješavina maslaca i vrhnja, a kao alternativa može poslužiti i mast (pileća). Mi doma koristimo maslac, pa nam je pašteta čvrsta i masnija. Ako vam to smeta možete pokušati dio maslaca zamijeniti vrhnjem. Takva pašteta je manje masna i dalje gusta, ali nešto kremastije i finije teksture.
Pašteti se dodaje ljutika, koju može zamijeniti obični ili mladi luk. Od začina najčešće se koriste majčina dušica, muškatni oraščić ili kurkuma, te đumbir. Probala sam sve osim đumbira. Ako se usudite javite kako vam je ispalo.
Također, malo slatkog vina, npr. prošeka pilećoj pašteti daje joj ono nešto. Ako nemate prošeka poslužit će bilo koje drugo slatko vino, brendi ili konjak. Samo budite oprezni s doziranjem, osobito brendija ili konjaka da alkohol ne preuzme okus i pašteta bude prežestoka.
Jetrena pileća pašteta – čuvanje i zamrzavanje
Pašteta je najbolja hladna i nakon 1-2 dana. No, budite oprezni jer sve paštete imaju kratak rok trajanja, 3-4 dana nakon čega paštetu treba zamrznuti ili baciti.
Kako ne biste bacali hranu evo savjeta kako ostatke paštete zamrznuti:
- Jetrenu paštetu narezati na manje komade, najbolje porcije koje ćete onda vaditi po potrebi.
- Narezane porcije položiti odvojene na pladanj ili plastičnu dasku za rezanje u zamrzivač da se zamrzne oko 4-6 sati, najbolje preko noći.
- Tako brzo zamrznute porcije, odvojiti komadima papira za pečenje i složiti u hermetički zatvorenu posudu ili u vrećicu za zamrzavanje.
- Dobro zatvorite, označite ambalažu. Čuvajte u zamrzivaču do 6 mjeseci.
Ako slijedite ove smjernice – koristite brzo zamrzavanje, pripazite na odvajanje porcija i koristite hermetički zatvorene posude, vaša odmrznuta pašteta bi trebala biti što sličnija svježoj. Ipak, ne preporučam pravljenje veće količine paštete i zamrzavanje, jer zamrzavanjem pašteta gubi neke svoje odlike osobito po pitanju teksture.

Serviranje paštete
Pašteta čvršće teksture se često oblikuje u štruce ili blokove, poput maslaca, a ona nešto rjeđe teksture se servira kao namaz ili umak, najčešće s kruhom ili krekerima.