Punjena jaja, jednostavno rečeno, tvrdo su kuhana jaja, oguljena prerezana na pola i punjena začinjenom smjesom od žumanjaka. Obično se poslužuju kao predjelo na blagdanskim stolovima i zabavama, a popularna su diljem Sjedinjenih Amričkih država i Europe.
Ab ovo
Punjena jaja vuku svoje korijene još iz starog Rima. Iako se nisu pripremala na isti način kao danas, kuhana i začinjena jaja bila su omiljeno predjelo među patricijima. Možda su upravo ona nadahnula poznatu latinsku izreku ab ova usque ad mala, što doslovno znači „od jaja do jabuke“, ili u prijevodu od početke do kraja obroka.
Srednjovjekovne europske kuharice bilježe recepte za kuhana jaja punjena grožđicama, sirom i začinskim biljem poput mažurana, peršina i mente. Tako punjena jaja potom se prže u ulju i prelijevaju umakom od cimeta, đumbira, klinčića i grožđica.
U američkim kuharicama punjenja jaja pojavljuju se u 19. stoljeću. Amerikanci ih se često nazivaju deviled eggs, što u prijevodi znači „đavolja jaja“. Ovaj na prvu zanimljiv izraz koristi se za začinjavanje jakim začinim poput ljute crvene paprike, Dijon senfa ili Tabasco umaka, čime dobivamo, kako samo ime kaže, paklenski ljuto jelo.
U ovom slučaju ljuta, nikako đavolja jaja.
Klasična, niti malo vražja, punjena jaja
Svoja prva punjenja jaja napravila prije par godina, sasvim slučajno. Skuhala sam previše jaja i nisam znala što bi s njima. Zato sam, čisto iz znatiželje, od viška jaja, majoneze i senfa napravila punjenja jaja. Na moje iznenađenje, jaja su nestala u trenu a francuska salata je ostala. Nešto što se kod mene doma inače ne događa.Od tada ih redovito pripremam.



Držim se jednostavnog, klasičnog recepta: osnovni nadjev radi se od žumanjaka, majoneze, senfa, soli i papra, te malo slatke crvene paprike. Tako punjena jaja su sočna i svježa. Gotovo da nemate osjećaj da ih jedete. Sve dok ne primijetite da su sva jaja nestala s tanjura.
Kuhana jaja možete čuvati do dva dana u zatvorenoj posudi u hladnjaku. To znači da ih možete napraviti dan prije velikog objeda. Zdjela će se orositi, pa bi bilod obro ako imate da koristite onu s rebrastim dnom (npr. Tupperware) ili rešetkicom ispod koje će se kupiti višak tekućine, a jaja će ostati suha.
Varijacije okusa
Punjena jaja nude beskrajne mogućnosti za eksperimentiranje. Možete ih učiniti slađima, slanijima, pikantnijima ili jednostavno aromatičnijima. Ja, primjerice, volim umjesto Dijon senfa koristiti blaži senf i to onaj s dodanim medom.
Od začinskog bilja odlično pašu vlasac, kopar, bosiljak, peršin, mažuran i menta, a nadjev možete obogatiti dodacima poput šunke ili hrena (koji često ostanu nakon uskrsne gozbe), hrskave slanine, pikantnog kulena ili omiljenog sira.
Osim majoneze i senfa, u žumanjak možete umiješati i vrhnje, grčki jogurt ili malo maslaca za dodatnu kremoznost.

Kakva će vaša punjena jaja biti: klasična ili kreativna – na vama je! Ako imate sjajnu ideju i kombinaciju okusa koju volite, javite mi u komentarima ispod. Ja već neko vrijeme gledam varijantu s avokadom, ne toliko zbog avokada koliko zbog prekrasne zelene boje. Idealno za napravit mali borić s koamdićiam slatke paprike umjesto ukrasa za božićni objed.
Za kraj ako niste sigurni kako skuhati savršeno tvrdo kuhana jaja ili biste voljeli jednom imati tvrdo kuhano jaje bez pukotina i zelenkastog ruba oko žumanjka pogledajte receptu za savršeno kuhano jaje.