Vrijeme blagdana donosi obilje hrane. Jedna od omiljenih delicija na našim prostorima je blagdanska pečenka, često purica. Iako ukusna i hranjiva, konzumacija purice sa sobom nosi određene rizike, kojih mnogi nisu svjesni, a lako ih je smanjiti ispravnim rukovanjem sirovim i pečenim mesom. Ukusna i zdrava blagdanska tuka nije stvar sreće, već pažnje i pripreme. U nastavku pronađite trikove i savjete za pripremu blagdanske purice.
Osnovni savjeti za pripremu blagdanske tuke
- Odvajanje sirovog mesa: Sirovo meso osobito meso peradi poput puretine, piletine, patke ili guske, te meso divlje peradi pout jarebica i fazana, treba držati odvojeno od druge hrane.
- Čuvanje u hladnjaku: Sirovu puricu čuvajte u hladnjaku na temperaturi od 0 do 5 °C. Prije kupovine purice provjerite imate li dovoljno prostora imate u hladnjaku za samu puricu ali i za zdjelu sa salamurom za namakanje. Prostor u hladnjaku oslobodite tako da maknete policu i izvadite ne kvarljive namirnice poput sokova, piva i vina.
- Odmrzavanje mesa: Puricu odmrzavajte isključivo u hladnjaku. Odmrzavanje na sobnoj temperaturi pogoduje rastu i razvoju bakterija što povećava rizik od trovanja hranom.
- Namakanje purice: Ako želite sočnu blagdansku puricu namočite je u slanoj vodi sa začinima. Na linku pronađite recept i savjete za pripemu savršene salamure za vašu blagdansku tuku
- Koristite termometar za hranu: Provjerite temperaturu mesa kako biste bili sigurni da je meso potpuno pečeno i sigurno za jelo. Purica je pečena kada u najdebljim dijelovima temperatura 75 °C ili viša. Sve o sigurnoj termičkoj obradi mesa potražite na linku u vodiču za sigurnu termičku obradi mesa.
Pripremanje i rukovanje mesom peradi
Pravilno rukovanje sirovim mesom kada je perad u pitanju je je ključno za sigurnost hrane. Evo nekoliko važnih uputa:
- Ne perite meso peradi: Puricu ili drugo meso peradi nemojte prati pod tekućom vodom u sudoperu, jer se prskanjem vode bakterije mogu prenijeti na okolinu.
- Higijena radnih površina: Nakon rukovanja mesom temeljito očistite radne površine, daske/podloge za rezanje mesa i posuđe.
- Razdvajanje hrane: Ne koristite iste daske/podloge za rezanje sirovog mesa i hrane spremne za konzumaciju.
- Pranje ruku: Operite ruke toplom vodom i sapunom, nakon rukovanja mesom.
Odmrzavanje tuke
Smrznutu puricu morate odmrznuti prije pečenja. Pri tome vodite računa da je purica odmrznuta u cijelosti. Ako purica ostane zamrznuta makar i djelom, morat ćete produljiti vrijeme pečenja, a čak i tada vam se može dogoditi da meso (osobito uz kost), ostane sirovo. Zato evo korisnih uputa za odmrzavanje purice:
- Temperatura: Puricu se odmrzava na temperaturi od 0 do 5 °C, nikako na na sobnoj temperaturi.
- Postupak odmrzavanja:
- Izvadite utrobu i vrat, ako se nalaze u purici.
- Puricu stavite u posudu (možete je ostaviti u originalnim pakiranju) u kojoj će skupljati tekućina kada se purica odmrzava. Redovito odlijevajte tekućinu i pazite da tekućinu ne prska na okolo.
- Posudu držite na dnu hladnjaka gdje meso neće doći u kontakt s drugom hranom.
- Provjera: Ako u unutrašnjosti purice ima leda i ne možete vilicom ubosti deblje dijelove purice, meso se još nije odmrznulo.
Kad se purica potpuno odmrzne, držite je u hladnjaku, dok ne bude vrijeme za pečenje.
Priprema pečenke
Ukusna i zdrava blagdanska tuka mora biti dobro pečena iznutra i izvana, za što treba vremena. Vrijeme pečenja purice ovisi o mnogo faktora, težni purice, temperaturi pečenja, nadjevu i načinu pečenja. Nadjevenoj purici treba dulje vremena da se ispeče, a ventilatoru pećnici skraćuje vrijeme pečenja .
Pečenje tuke
- Prekrijete puricu aluminijskom folijom tijekom pečenja. Foliju uklonite 45 minuta prije završetka pečenja, kako bi koža dobila lijepu rumenu boju.
- Podlijevajte pticu svakih pola vremena.
- Nakon pečenja pustite purica hladi najmanje 30 minuta.
- Provjera pečenke:
- Kada pritisnete zabatak ili probodete puricu, trebala bi istjecati bistra tekućina. Također, meso ne smije biti ružičasto ili krvavo.
- Purica je pečena kada u najdebljim dijelovima temperatura (između prsa i zabatka) 75 °C ili viša.
Ostaci pečenke
Pečenu purice treba pojesti što je prije (unutar jednog do dva sata), a ostatke zapakirati i pohraniti u hladnjak ili zamrzivač. Ostatke purice podgrijavajte samo jednom, a odmrznuti ostaci se ne smiju ponovno zamrzavati.